Rekruttering av teammedlemmer
Behov for teknisk kompetanse, designere eller forretningsutviklere til prosjektet.
Pitch prosjektet på JASUN eller IdeaDay for å finne teammedlemmer. Vær konkret på hvilken rolle du trenger, hold pitchen kort og energisk, og vurder en aksjonæravtale med vesting før noen formelt blir med.
Slik løser du det
Pitch prosjektet på JASUN eller IdeaDay for å tiltrekke deg nye teammedlemmer. Dette fungerer godt fordi begge arenaene samler engasjerte studenter som allerede er interessert i innovasjon og oppstart – det er nettopp her du finner folk som har lyst til å bidra med tid og kompetanse, ikke bare se på. JASUN er en plattform/arena i studentmiljøet der studentstartups kan møte potensielle medgründere og lyse ut hva slags kompetanse de trenger. IdeaDay er et arrangement der ideer presenteres og folk kobles sammen på tvers av studieretninger. En «pitch» er en kort, tydelig presentasjon av ideen din – hvilket problem du løser, for hvem, og hvorfor akkurat ditt team kan få det til. Poenget er ikke å forklare alt, men å skape nok nysgjerrighet til at de rette personene tar kontakt. Konkrete tips til en god rekrutteringspitch: 1) Vær konkret på hva du trenger – si tydelig «vi søker en utvikler» eller «vi trenger en designer», ikke bare «vi trenger hjelp». 2) Selg visjonen, men vær ærlig om at det er tidlig fase. 3) Forklar hva personen får igjen for det (læring, eierandel, erfaring, et reelt produkt på CV-en). En kort, energisk presentasjon på 2–3 minutter slår ofte en lang og detaljert. Vanlige fallgruver: å være vag om hvilken rolle du faktisk trenger, eller å love bort store eierandeler i farten. Tenk gjennom på forhånd hva du tilbyr – og vurder en aksjonæravtale med vesting (gradvis opptjening av aksjer over tid) før noen formelt blir med, slik at eierskapet matcher faktisk innsats. Spark* hjelper deg gjerne å forberede pitchen før du står på scenen!
Begreper forklart
- JASUN
- En arena i studentmiljøet der studentstartups kan møte potensielle medgründere og lyse ut hva slags kompetanse de trenger.
- IdeaDay
- Et arrangement der ideer presenteres og folk kobles sammen på tvers av studieretninger.
- Pitch
- En kort, tydelig presentasjon av ideen din: hvilket problem du løser, for hvem, og hvorfor teamet ditt kan få det til.
- Vesting
- Gradvis opptjening av aksjer over tid, så eierskapet matcher den faktiske innsatsen til hver person.
Trenger du hjelp med akkurat dette?
Er du student ved NTNU i Trondheim eller Ålesund? Da kan du få en gratis, personlig veileder fra Spark* som hjelper deg videre med nettopp din idé.
Ofte stilte spørsmål
Behov for å utvide teamet med teknisk kompetanse eller forretningsplanlegging.
Bruk campusnettverket: studentorganisasjoner som JASUN, linjeforeninger og studierelaterte oppgaver (bachelor-/masteroppgaver) er en rask og rimelig måte å bygge team på. Vær tydelig på hvilken kompetanse du mangler, og avklar roller, forventninger og eierskap tidlig.
Les hele svaret →Mangel på programmeringskompetanse i teamet eller tap av tekniske medlemmer.
Oppsøk tekniske studentmiljøer (kybernetikk, datateknologi, informatikk) og pitch konseptet ansikt til ansikt; personlig headhunting slår generelle utlysninger. Avklar forpliktelse og eierandel tidlig, og finn heller én som virkelig brenner enn å fylle plassen raskt.
Les hele svaret →Behov for komplementære ferdigheter i teamet (f.eks. erfaring med matproduksjon eller logistikk).
Rekrutter folk med komplementære ferdigheter via eget nettverk, startup-miljøer og relevante studier, fordi et balansert team teller like mye som idéen. Avklar rolle og eierskap fra start med aksjonæravtale og vesting.
Les hele svaret →Hvordan rekruttere teknisk kompetanse (ingeniører/biologer) til et prosjekt?
For å finne teknisk kompetanse anbefaler vi å delta på JASUN og ta direkte kontakt med relevante linjeforeninger ved NTNU. Ha en kort, tydelig pitch klar og vær konkret om hva folk får ut av å bli med.
Les hele svaret →Hvordan komme i kontakt med studenter for å utvikle nettside eller betalingsløsninger?
Finn teknisk kompetanse blant studenter på data, informatikk eller komtek via linjeforeninger og professorer. Vær konkret om hva du trenger og tilbyr, og avklar tidlig skriftlig hvem som eier koden (IPR).
Les hele svaret →Har du et annet spørsmål? Ta kontakt med oss.