Rekruttering av teammedlemmer

Hvordan få med relevante personer på et nyoppstartet team?

Kort oppsummert

Søk aktivt i oppstartsmiljøer som Spark* NTNU og via nettverket ditt med konkrete forespørsler. Vær fleksibel på involveringsgrad så terskelen blir lav, og unngå å love bort store eierandeler før folk har vist at de leverer.

For å få relevante personer med på et nyoppstartet team bør du søke aktivt i oppstartsmiljøer (for eksempel ved NTNU) og via nettverket ditt, samtidig som du er åpen for ulike grader av involvering og forklarer at selv en liten innsats bidrar til fremdrift. Oppstartsmiljøer er gull verdt fordi du der finner folk som allerede er nysgjerrige på gründerskap og forstår hva det innebærer. Ved NTNU er Spark* NTNU et naturlig utgangspunkt, men det finnes også studentorganisasjoner, gründerarrangementer, hackathons og faglige linjeforeninger. Vær synlig: still på samlinger, presenter ideen kort, og fortell tydelig hva slags kompetanse du leter etter. Folk kan ikke melde seg på noe de ikke vet eksisterer. Nettverket ditt, og nettverkene til dem du allerede kjenner, er ofte den raskeste veien til gode folk. Be om introduksjoner, og spør ikke bare «kjenner du noen som vil bli med», men «kjenner du noen som er flink på markedsføring/koding/salg». Konkrete forespørsler gir konkrete svar. Det viktigste grepet er å være fleksibel på involveringsgrad. Ikke alle kan eller vil hoppe inn på heltid med en gang, og det er helt greit. Noen vil bidra som rådgivere, noen et par timer i uken, andre på et avgrenset prosjekt. Senk terskelen ved å forklare at enhver liten innsats teller og driver prosjektet fremover. Mange blir mer involvert over tid når de først har fått en smak av arbeidet og kjenner energien i teamet. Noen tips: vær konkret om hva oppgaven er og hvor mye tid den krever, vis frem fremdrift og engasjement for å virke attraktiv, og avklar forventninger tidlig. En vanlig fallgruve er å love bort store eierandeler til noen som ennå ikke har vist at de leverer. Start gjerne med en uforpliktende prøveperiode før dere binder dere til hverandre formelt.

Begreper forklart

Oppstartsmiljø
Et miljø som Spark* NTNU der du finner folk som allerede er nysgjerrige på gründerskap.
Hackathon
Et intensivt arrangement der folk samarbeider om å bygge noe på kort tid – en god arena å møte potensielle teammedlemmer.
Involveringsgrad
Hvor mye en person bidrar, fra rådgiver eller noen timer i uken til heltid.
Eierandeler
Andel av selskapet du gir bort – ikke lov bort store andeler før noen har vist at de leverer.

Trenger du hjelp med akkurat dette?

Er du student ved NTNU i Trondheim eller Ålesund? Da kan du få en gratis, personlig veileder fra Spark* som hjelper deg videre med nettopp din idé.

Søk veiledning

Ofte stilte spørsmål

Hvordan kan man finne og få med flere personer på teamet?

Vær synlig der studenter er: bruk arrangementer som JASUN og heng opp tydelige plakater på samlingspunkter som Gløs. Vær konkret om hvilke roller du søker og hva du tilbyr, og ha en kort elevatorpitch klar.

Les hele svaret →
Hvordan sikre at man får riktige personer inn i teamet og unngår konflikter når man tar med venner?

Kartlegg hvilken kompetanse teamet faktisk mangler og rekrutter etter behov. Tar du med venner, er tydelig forventningsavklaring og en skriftlig samarbeidskontrakt (med roller, eierandeler og vesting) avgjørende for å beskytte både selskapet og vennskapet.

Les hele svaret →
Hvordan bør man tenke rundt nye teammedlemmer og onboarding?

Bruk prøveperioder og enkle skriftlige avtaler ved rekruttering, og les deg opp på vesting hvis dere gir eierandeler. Lag en tydelig onboarding-plan med klare forventninger og en konkret første oppgave, og følg opp den nye personen tett de første ukene.

Les hele svaret →
Hvordan integrere nye personer i et eksisterende team og sikre at samarbeidet fungerer?

Test nye teammedlemmer i en definert prøveperiode (f.eks. 1-3 måneder) med klare delmål før dere låser avtaler om eierskap. Bruk vesting og en skriftlig aksjonæravtale, så slipper dere å sitte fast med en passiv medeier hvis samarbeidet ikke fungerer.

Les hele svaret →
Hvilke kanaler kan brukes for å finne motiverte personer til å utvide teamet?

Se hvordan etablerte studentaktører som Junior Consulting rekrutterer, definer tydelig hvilken rolle du trenger, og annonser i kanaler som TP og Bindeleddet samt linjeforeninger og LinkedIn. Vektlegg motivasjon og verdier fremfor ren CV i tidlig fase.

Les hele svaret →

Har du et annet spørsmål? Ta kontakt med oss.