Tidspunkt for oppstart av gründerverksemd

Usikkerhet om man bør starte bedrift tidlig i studieløpet.

Kort oppsummert

Det er et råd, ikke en regel, å vente med å satse fullt til senere i studiet. Du kan trygt utforske ideen og bygge en MVP tidlig, og heller vente med selskap og heltidssatsing til du har mer ro.

Noen rådgivere anbefaler å vente til 3., 4. eller 5. klasse på universitetet for å sikre mer ro og bedre akademisk fundament før man satser fullt. Tanken bak dette er at de første studieårene ofte er de mest krevende rent faglig, med mange grunnemner, eksamenspress og en helt ny livssituasjon. Hvis du kaster deg ut i en bedrift samtidig, risikerer du å spre deg for tynt og verken klare studiene eller gründerprosjektet godt. Ved å vente til litt senere i løpet har du gjerne mer faglig tyngde, et større nettverk, og ikke minst kunnskap som er direkte relevant for ideen din. Samtidig vil vi understreke at dette er et råd, ikke en regel. Mange svært vellykkede studentbedrifter har startet tidlig, og det å begynne smått ved siden av studiene kan være en fantastisk måte å lære på uten stor risiko. Et godt kompromiss er å skille mellom å «utforske» og å «satse fullt». Du kan godt teste en idé, snakke med potensielle kunder og bygge en enkel MVP (Minimum Viable Product — den enkleste versjonen av produktet som lar deg teste om folk faktisk vil ha det) tidlig, og heller vente med å registrere selskap, søke finansiering og jobbe heltid til du har mer ro. Konkret tips: vær ærlig med deg selv om hvor mye tid du faktisk har, og bruk gjerne sommerferier eller lettere semestre til å trappe opp. En vanlig fallgruve er å la gründerdrømmen gå utover karakterene i en grad som lukker dører senere. Husk også at Spark* er her uansett hvor i løpet du er — kom innom for en uforpliktende prat, så hjelper vi deg å finne et tempo som passer akkurat din situasjon.

Begreper forklart

MVP (Minimum Viable Product)
Den enklest mulige versjonen av produktet ditt, som lar deg teste om folk faktisk vil ha det uten å bruke mye tid og penger.

Trenger du hjelp med akkurat dette?

Er du student ved NTNU i Trondheim eller Ålesund? Da kan du få en gratis, personlig veileder fra Spark* som hjelper deg videre med nettopp din idé.

Søk veiledning

Ofte stilte spørsmål

Studenter søker generelle råd om hvordan man balanserer studier med det å starte og drive en egen bedrift.

Du kan kombinere studier og bedrift med bevisst struktur: blokker av faste timer med ekstra buffer rundt eksamen, prioriter det som flytter bedriften fremover (Lean Startup/MVP), og utnytt gratis studentressurser hos Spark* og NTNU. Husk søvn og pauser.

Les hele svaret →
Hvordan komme i gang med å starte en bedrift som konsulent innen Power BI og SQL-rapportering?

Konsulentvirksomhet er enkelt å starte siden du selger egen kompetanse: velg selskapsform (ofte ENK i starten), definer tjenestetilbudet konkret, og kontakt bedrifter via eget nettverk. Pris deg riktig og sett av en tredjedel til skatt.

Les hele svaret →
Hva bør inkluderes i en søknad til Antler for gründere i tidlig fase?

En søknad til Antler bør ha tre punkter: tydelig problemstilling, hva dere har gjort og fokus fremover, og at dere er åpne for innspill. Antler investerer veldig tidlig og vurderer menneskene og potensialet, ikke et ferdig produkt.

Les hele svaret →
Når bør man etablere et holdingselskap eller enkeltpersonforetak i tidlig fase?

Vent med å etablere selskap (AS eller ENK) til problemet er bekreftet og betalingsvilligheten dokumentert. Valider først med kundeintervjuer og en enkel MVP, og etabler selskap når du skal ta inn inntekt, signere kontrakter eller hente kapital.

Les hele svaret →
Gründere som starter et team og ønsker å sikre eierskap og roller tidlig i prosessen.

Sett opp en aksjonæravtale tidlig, mens alle er venner, for å regulere eierskap, roller og hva som skjer hvis noen slutter. Inkluder vesting og unngå en tankeløs 50/50-deling uten mekanisme for fastlåste situasjoner.

Les hele svaret →

Har du et annet spørsmål? Ta kontakt med oss.