Oppstart av selskap: Aksjonæravtale
Gründere som starter et team og ønsker å sikre eierskap og roller tidlig i prosessen.
Sett opp en aksjonæravtale tidlig, mens alle er venner, for å regulere eierskap, roller og hva som skjer hvis noen slutter. Inkluder vesting og unngå en tankeløs 50/50-deling uten mekanisme for fastlåste situasjoner.
Slik løser du det
Anbefalingen er tydelig: det anbefales å sette opp en aksjonæravtale så raskt som mulig, og dette kan gjøres i samarbeid med juridisk rådgiver/advokat. La oss forklare hva dette er og hvorfor timingen er så viktig. En «aksjonæravtale» er en privat avtale mellom eierne (aksjonærene) i et aksjeselskap (AS) som regulerer forholdet dem imellom – hvem som eier hvor mye, hvilke roller og ansvar hver enkelt har, hvordan beslutninger tas, hva som skjer hvis noen vil selge sine aksjer eller slutte, og hvordan man løser uenigheter. Den kommer i tillegg til vedtektene og lovverket, og gir teamet langt mer fleksibilitet til å avtale akkurat det dere trenger. Grunnen til å gjøre dette TIDLIG er at de fleste konflikter mellom gründere handler om eierskap, innsats og forventninger – og slike spørsmål er mye enklere å bli enige om mens alle er venner og motiverte, enn senere når penger og følelser står på spill. Et helt sentralt element er «vesting»: en mekanisme der en gründers aksjer «opptjenes» gradvis over tid (for eksempel over fire år, ofte med en «cliff» på ett år før noe opptjenes i det hele tatt). Dette beskytter teamet mot at en medgründer slutter etter kort tid, men beholder en stor eierandel for arbeid hen aldri fullførte. Slik går du frem: bli først enige om de store linjene internt (eierfordeling, roller, hva som forventes av innsats), skriv det ned, og få deretter en advokat eller juridisk rådgiver til å sette det opp i en korrekt avtale. Spark* kan hjelpe deg å finne riktig rådgiver. En vanlig fallgruve er å dele aksjene 50/50 «for rettferdighets skyld» uten en mekanisme for å løse fastlåste situasjoner, og å hoppe over vesting. Tips: ta også med bestemmelser om IP-overføring til selskapet, konkurranseforbud og hva som skjer ved exit eller salg.
Begreper forklart
- Aksjonæravtale
- En privat avtale mellom eierne i et AS som regulerer eierskap, roller, beslutninger og hva som skjer hvis noen slutter.
- Vesting
- En mekanisme der en gründers aksjer opptjenes gradvis over tid, ofte over fire år.
- Cliff
- En startperiode (ofte ett år) før noen aksjer opptjenes i det hele tatt.
- Exit
- Når eierne selger selskapet eller sine aksjer, ofte for å realisere verdien de har bygget opp.
Trenger du hjelp med akkurat dette?
Er du student ved NTNU i Trondheim eller Ålesund? Da kan du få en gratis, personlig veileder fra Spark* som hjelper deg videre med nettopp din idé.
Ofte stilte spørsmål
Hvordan sikre forventninger og eierskap mellom partnere i en tidlig fase?
Lag en skriftlig samarbeidsavtale tidlig som definerer arbeidsinnsats, kapital, tid og eierskap. Bruk vesting, der eierandelen opptjenes gradvis over tid, så ingen sitter igjen med stor eierandel uten å ha bidratt.
Les hele svaret →Usikkerhet rundt videre drift av selskap grunnet ulikt ambisjonsnivå mellom gründerne, kombinert med utfordringer knyttet til eierandeler og familieforhold.
Team- og eierkonflikter er en hovedårsak til at startups feiler. Snakk åpent om ambisjonsnivå, søk ekstern rådgivning via Spark eller ES, og vurder vesting og en aksjonæravtale før konflikten eskalerer – spesielt når familie er involvert.
Les hele svaret →Hvordan håndtere aksjefordeling, uttrekk av medlemmer og insentiver i et tidlig selskap?
Bruk en vestingavtale (f.eks. 1 års cliff og 4 års vesting) og en formell aksjonæravtale som regulerer forkjøpsrett, triggere, emisjoner og råderett. Lag avtalen tidlig mens alle er enige.
Les hele svaret →Hvordan gå frem for å bygge team og nettverk når man starter opp?
Vær skamløs, møt opp på arrangementer og prat med folk – det er den mest undervurderte gründerferdigheten. Sett mål om å snakke med noen nye hver gang, vis genuin interesse, og følg opp etterpå.
Les hele svaret →Hvordan bør man strukturere eierskap og incentivordninger for utviklere i en tidlig fase?
Bruk en vestingavtale slik at aksjer opptjenes gradvis (ofte fire år med ett års cliff), så ingen som hopper tidlig av sitter igjen med stor eierandel. Fordel gjerne likt, men sørg for at aksjonæravtalen beskriver hvordan konflikter løses.
Les hele svaret →Har du et annet spørsmål? Ta kontakt med oss.