Rekruttering og lønning av studenter/medarbeidere

Hvordan lønne nye medarbeidere når kapitalen er begrenset, og hvordan sikre rettighetene til selskapet?

Kort oppsummert

Bruk studassistent-lønn som øvre grense, vær åpen om at kapitalen er knapp, og tilby heller aksjer til dem som er en god match. Opprett alltid en aksjonæravtale med vesting før samarbeidet starter – aldri gi bort aksjer muntlig.

Hovedrådet vårt står fast: bruk studassistent-lønn som en øvre grense, vær åpen om at kapitalen er begrenset, og tilby heller eierskap/aksjer dersom personen viser seg å være en god match. Sommerjobb kan også være et godt alternativ, og det aller viktigste er at du alltid oppretter en aksjonæravtale når nye personer tas inn. La oss forklare hvorfor dette er lurt og hvordan du gjør det i praksis. Grunnen til å bruke studassistent-lønn (timelønnen NTNU betaler studenter som hjelper til i undervisning, ofte i området 180–250 kr/time) som tak, er at det gir et realistisk og forsvarlig nivå tidlig i en bedrift. Du unngår å brenne av sårt tiltrengt kapital, og du setter en norm som er lett å forsvare overfor alle på laget. Vær ærlig fra første samtale om at pengene er knappe – det bygger tillit og siler ut folk som først og fremst er ute etter rask lønn. For de som virkelig brenner for prosjektet, er eierskap ofte mer motiverende enn kroner. Da kommer aksjonæravtalen inn: dette er en juridisk avtale mellom eierne (aksjonærene) som regulerer hvem som eier hva, hva som skjer hvis noen slutter, hvordan beslutninger tas, og hvordan aksjer kan selges. Knytt gjerne aksjer til vesting – det vil si at man tjener opp aksjene gradvis over tid (typisk over 3–4 år), slik at en person som slutter tidlig ikke beholder en stor eierandel uten å ha bidratt. En vanlig fallgruve er å gi bort aksjer muntlig eller uten avtale; det skaper nesten alltid konflikt senere. Få avtalen på plass FØR samarbeidet starter, og vurder å bruke en mal eller en advokat for å sikre at den holder juridisk.

Begreper forklart

Studassistent-lønn
Timelønnen NTNU betaler studenter som hjelper til i undervisning, ofte rundt 180–250 kr/time, brukt her som et tak.
Aksjonæravtale
En juridisk avtale mellom eierne om hvem som eier hva, hvordan beslutninger tas og hva som skjer hvis noen slutter.
Vesting
At man tjener opp aksjene gradvis over tid (typisk 3–4 år), så ingen som slutter tidlig beholder en stor eierandel.

Trenger du hjelp med akkurat dette?

Er du student ved NTNU i Trondheim eller Ålesund? Da kan du få en gratis, personlig veileder fra Spark* som hjelper deg videre med nettopp din idé.

Søk veiledning

Ofte stilte spørsmål

Hvordan kan man lønne nye teammedlemmer når man ikke har mye kapital?

Når kassa er liten, kan du betale teammedlemmer med eierandeler kombinert med en vesting-avtale, slik at aksjene opptjenes gradvis over tid. Lag alltid skriftlig avtale før noen begynner, og legg vekt på god onboarding så ikke for mye eierskap gis bort for tidlig.

Les hele svaret →
Hvordan sikre rettighetene til resultater og data når studenter skriver bacheloroppgave for et selskap?

Lag en skriftlig kontrakt før arbeidet starter som avklarer at selskapet eier resultater og data, dekker konfidensialitet (NDA) og en eventuell publiseringsutsettelse. Involver veileder og institusjonens retningslinjer.

Les hele svaret →
Hvordan tiltrekke seg dyktige studenter når budsjettet er begrenset?

Med slankt budsjett kombinerer du synlighet via plattformer som JASUN med kompensasjon som lav lønn pluss eierandeler. Få alltid aksjeavtaler ned på papir med tydelig vesting.

Les hele svaret →
Hvordan systematisere ansettelsesprosessen, sikre ansatte og onboarde nye medarbeidere i et lite AS?

Lag en fast, skriftlig prosedyre for ansettelse og onboarding, gjerne som en sjekkliste i tre faser (før oppstart, første dag, første uker). Skriv ned fullmakter og husk arbeidsmiljøloven og GDPR.

Les hele svaret →
Hva gjør man når man mangler spesifikk kompetanse (f.eks. markedsføring) i teamet og studenter ikke svarer på henvendelser?

Bruk nettverk og inkubatorer som Spark* for å finne studenter med riktig kompetanse – en varm introduksjon virker bedre enn kalde, vage henvendelser. Vær konkret om oppgaven og hva personen får igjen, og bruk vesting hvis du tilbyr eierandel.

Les hele svaret →

Har du et annet spørsmål? Ta kontakt med oss.