Bør man utføre et patentsøk når man utvikler et nytt produkt for å sjekke konkurranse?

Ja, gjør et patentsøk for å sjekke om løsningen finnes og kartlegge konkurransen. Søk gratis i Patentstyrets database, Espacenet og Google Patents med nøkkelord som beskriver funksjon og problem.

Slik løser du det

Ja, det anbefales å vurdere patentsøk for å se om løsningen allerede eksisterer og for å kartlegge konkurransebildet. Et patent er en juridisk enerett som gir oppfinneren beskyttelse mot at andre lager, selger eller bruker oppfinnelsen i en bestemt periode (vanligvis inntil 20 år) mot at oppfinnelsen offentliggjøres. Et patentsøk betyr at du leter gjennom databaser over allerede registrerte patenter for å se om noen har beskyttet noe likt det du planlegger.

Dette er viktig av to grunner. For det første unngår du å bruke måneder og penger på å utvikle noe som allerede er patentert av andre, noe som i verste fall kan føre til at du krenker en annens rettighet (patentinngrep) og blir saksøkt. For det andre er patentdatabaser en gullgruve for å forstå konkurransebildet: hvem jobber med liknende teknologi, hvor langt har de kommet, og hvilke tekniske løsninger er allerede 'tatt'.

Slik kommer du i gang: Søk gratis i Patentstyrets database (Norge), i Espacenet (Det europeiske patentverket, dekker over 140 millioner patenter globalt) og i Google Patents. Bruk nøkkelord som beskriver funksjonen og problemet ditt, ikke bare produktnavnet ditt. En vanlig fallgruve er å konkludere for raskt med at 'ingen har gjort dette' fordi du søkte for snevert. Spark* kan hjelpe deg å koble deg på en patentrådgiver eller NTNUs ressurser for teknologioverføring (TTO) hvis du finner noe usikkert. Husk også at hvis DU har en oppfinnelse du vil patentere, må du være forsiktig med å offentliggjøre den før søknad, ettersom offentliggjøring kan ødelegge muligheten for patent (kravet om 'nyhet').

Begreper forklart

Patent
En juridisk enerett som beskytter en oppfinnelse i en periode (ofte inntil 20 år) mot at den offentliggjøres.
Patentinngrep
Å krenke en annens patentrettighet ved å lage, selge eller bruke en beskyttet oppfinnelse.
Espacenet
Det europeiske patentverkets gratis database med over 140 millioner patenter globalt.
Patentstyret
Den norske myndigheten der du gratis kan søke i registrerte patenter, varemerker og design.
TTO (teknologioverføring)
NTNUs ressurser for å håndtere og kommersialisere immaterielle rettigheter og oppfinnelser.